Zorunlu Trafik Sigortası nedir?

Zorunlu Trafik Sigortası” ya da genel bilenen adıyla “Trafik Sigortası”, motorlu araç sahibinin zorunlu olarak yaptırması gereken sigorta türüdür. Motorlu bir taşıtın kusurlu olarak üçüncü şahıslara verdiği zararları karşılar. Tazminat ile maddi zararların yanı sıra, kazaya ilişkin tedavi giderleri ve zarar gören kişilerin sakat kalması veya hayatını kaybetmesi halinde kazada zarar gören kişinin ailesine ödeme yapar. Bu tazminat kazada yaşamını kaybeden veya sakat kalan kişinin yaşına, gelirine göre değişiklik gösterir.

Trafik sigortası arabamın kendi hasarını karşılar mı?
Trafik Sigortası sadece üçüncü şahıslara verilen zararları karşılar. Aracınızın hasarını ödemez, bunun için kasko yaptırmanız gerekir.

sigorta poliçesi kasko poliçesi hasar onarım muğla yatağan

Trafik sigortası kapsamında tedavi giderleri karşılanıyor mu?

Trafik kazası geçirip yaralananların kaza tespit tutanağına göre hesaplanan kazada kusur oranına, kişilerin genel sağlık sigortası olup olmadığına bakılmaksızın tıbbi malzeme ve ilaç harcamaları da dahil tüm tedavi giderleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanır ve SGK tedavi giderlerini Sağlık Uygulama Tebliği üzerinden yapılır. Trafik sigortası kapsamı ve primler hakkında ayrıntılı bilgi için Zorunlu Trafik Sigortası Ne İçin Yapılır başlıklı blog yazımıza göz atabilirsiniz. Sorularınız için 0 252 572 57 23’ten çağrı merkezimize ulaşarak destek alabilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası Ne İçin Yapılır?

Zorunlu trafik sigortası yaptırmadığınız takdirde, trafiğe çıkan aracınız trafikten men edilir. Trafik sigortanızı yaptırmayı ertelemek sizi hem daha çok uğraştırır hem de para ve zaman kaybına neden olur.

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Trafik sigortasında primler her sigorta şirketi tarafından serbestçe belirlenir. Diğer bir değişle her sigorta şirketi kendi aktüeryal çalışması neticesinde tarifesini oluşturmaktadır. Aracın yaşı, marka ve modeli, trafiğe kayıtlı olduğu il, sürücünün yaşı ve hasarsızlık indirimi veya surprimi gibi unsurlar trafik fiyatının hesabını etkilemektedir.
Kasko ve Zorunlu Trafik Sigortası Arasındaki Fark Nedir?
Zorunlu Trafik Sigortası herhangi bir hasar oluşması durumunda karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları güvence altına alır. Bu nedenle zorunludur. Zorunlu Trafik Sigortası herhangi bir hasar durumunda karşılıklı tarafların kusurlarına bakarak zararı karşılar ve karşılanacak olan zararın limitleri her yıl resmen belirlenir. Kasko Sigortası ise aracın yanması, çalınması, çalınmaya teşebbüs edilmesi veya kaza sonucu oluşabilecek zararları güvence altına alır ve ancak sigortalı isterse kasko sigortası yaptırarak kendini güvence altına alır.trafik sigortası kasko sigorta dask araba sigorta teklifi muğla yatağan

Zorunlu Trafik Sigortası

  • Oto Zafer’den online trafik sigortası teklifi almak ve trafik sigortası satın almak çok kolay!
  • Sadece birkaç dakika içinde aracınızın markası için en uygun trafik sigortası teklifini hesaplıyoruz.
  • Oto Zafer’i arayarak birkaç adımda trafik sigortası poliçesi yaptırabilirsiniz.
  • 365 gün ve 7/24  hizmet alabilirsiniz.
  • Sizin için en uygun poliçeyi anında satın alabilirsiniz.